İnternette tanışıp sevgili olmak

Bugün Afrika’nın ücra noktalarında dahi insanlar internete ulaşabiliyor. Önceleri sadece belgelesellerde görebildiğimiz insanlarla şimdi internet sayesinde anında iletişim kurabiliriz. İnternet dünyasının etkin ve hareketli olması bir çok noktada reel hayatı kenara attı. Bir yeri görmek için oraya gitmeye ya da kitaplara bakmaya gerek yok internet ile gerçekten geziyormuş ziyaret edebiliriz. Bir Japon ile tanışmak için Japonya’ya gitmeye o kadar yolculuk yapmaya masraf yapamaya gerek yok. Hemen internet ile bir Japon ile tanışabilir arkadaş olabilir sevgili olup evlenebiliriz. Dünya artık akıllı telefonlarda, bilgisayarda.

İnternet arkadaşlıkları

İnternette sosyalleşmek şimdi çok kolay ama bu noktaya gelinceye kadar epey gelişmesi gerekti. Doksanlarda mail ile gelen iletişim doksanların sonunda yerini chat programlarına, sohbet programlarına bıraktı. İki tane efsane chat programı MIRC ve ICQ. O zamanlarda dünyada internete girip de bu programları kullanmayan yoktur. Binlerce, yüz binlerce insan ile anında iletişim kurup sosyalleşmek, arkadaş edinmek böyle başladı. Sonraki yıllarda sohbet siteleri geldi. Bu sitelerde insanar kolayca ayrıca bir zaman ayırmadan sosyalleştiler, yeni yeni insanlar tanıdılar, sayısız arkadaşlar edindiler. Her sosyal ortamda olduğu gibi insanlar etkileşime girdikleri yeni arkdaşlıklar sevgili ilişkilerine döndü, reel sosyalleşme de olduğu gibi. Reelde girilebilecek ortamların sınırlı olması yeni arkadaşlıkların da sınırlı olmasına sebep. Aranılan sevgiliyi bulmak kolay değil ama bu sohbet sitelerinde istenilen bütün arkadaşlıklar var.

Sohbet siteleri

İkibinli yıllar ile internet hayatına giren sohbet siteleri internette sosyalleşmenin önünü açtı. Hobilere göre, ilgi alanarına göre, istenilen arkadaşlık çeşidine göre sayısız sohbet sitesi kuruldu. Daha sonra kameranın internete girmes ile kameralı sohbet siteleri, görüntülü sohbet siteleri internet arkdaşlık dünyasına girdi. Kameralı sohbet siteleri sayesinde kurulan arkadaşlıkların reelden hiç bir farkı kalmadı. Böylece arkdaşlıklar sevgili ilişkilerine döndü. Farklı milletten sevgili edinmek gayet normal oldu ve bu sevgililikler evliliğe döndü.İlk zamanlarda internet arkadaşlıkları sadece sanal kalırken ve o zamanlarda sanal arkadaş ile reelde görüşmek yadırganırken şimdi internette tanışıp sevgili olmak, evlenmek hiç garipsenmiyor. Dünya çok küçüldü artık uzak diye bir kavram yok. İnternetin bu geniş sosyalleşme ağı sayesinde sevgili edinmek ve evlenmek kolay.

 

Yazar: osmanov

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir