Görüntülerin istek dışında yayınlanması, paylaşılması

İnternette yeni tanışılan birine ya da arkadaşa özel olarak paylaşılan fotoğrafların, videoların ya da kameralı görüşme yaparken görüntülerin kaydedilip paylaşılması gizliliğin ihlalilidir ve yasal olarak suçtur. Paylaşılan fotoğrafların, görüntülerin bulundukları site ile iletişime geçip kaldırtmak mümkün. Kaldırılmazsa hukuk kanalını kullanıp kaldırtılabilir. Heyecana, paniğe kapılmaya gerek yok. Yasal yaptırımlar ile mağduriyet giderilir.

Yasal yaptırım için ne yapmak gerekir?

Görüntülerin, fotoğrafların, videonun payaşıldığı site adreslerini, yapanın kimlik bilgilerini, fotoğrafları paylaşan ile daha önce yapılmış görüşmeleri, yazışmaları toplayıp savcılığa götürmek. Eldeki deliller ve belgelerle suç duyurusunda bulunmak yeterli. Var olan bütün delilleri savcılığa iletmek hukuki süreci kısaltır, tam sonuç verdirtir. Bunları yapmak hukuki süreci başlatır gerisinde savcılık yasal yaptırımı gerçekleştirir.

Yasal yaptırımdan başka ne yapılabilir?

Büyük, küresel siteler  Facebook, Instagram bu tür şikayetleri ciddiye alır, gereken neyse yapar. En büyük sosyal paylaşım sitelerinde bu durumlar sıkça yaşanmakta. Mağduriyetin oluşmaması için bu siteler gerekli prosedürü hemen işletir. Eldeki belgeleri iletmek ve başvuru yapmak yeterli.

Yazar: osmanov

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir