Instagram

Akıllı telefonların yaygınlaşması ve mobil cihazlarla internete erişimin kolaylaşması ile mobil dünyada kendi dünyasını kurdu. Uygulamalar sosyalleşmek, keyifli zaman geçirmek mümkün. Sosyal medya uygulamalarında istenilen her özellikte uygulama var. Sosyal medya uygulamaları arasında en fazla kullanıcıya sahip olanlardan biri de instagram.

Instagram

2010 yılında hayata geçti, çeşitli filtrelerle fotoğraflar üzerinde düzenleme, değişiklik yapıp paylaşma imkanı sağlayan bir uygulama. Her oluşum gibi zaman içerisinde değişiklikler oldu. İlk başlarda 3 saniyelik video paylaşma imkanı sunarken şu anda 1 dakikalık video paylaşılabiliyor. Aynı şekilde ilk başlarda mesajlaşma aktif değildi son güncelleme ile whatsapp’ta olan son görüme özelliği dahi mesajlaşmaya getirildi. Filtre sayısında da ciddi artış oldu.

Instagram’da hesap açmak

Instagram’da hesap açmak için diğer sosyal medyalarda olduğu gibi mail yeterli. Telefon numarası ile kayıt oluşturabilir ya da Facebook hesabı ile giriş yapılabilir. Facebook hesabı ile giriş yapıldığından facebook arkadaş listesinde instagram kullananlar hemen görülebiliyor böylece arkadaşları aramadan hemen takip etmek mümkün.

Instagram’da neler yapılabilir?

Instagram’da fotoğraf, video paylaşılabilir, başta arkadaşların paylaşımlarına yorum, ifade bırakılabilir. Keşfet özelliği ile ilgi alanına göre instagram’ın sunduğu fotoğraf ve videolara ulaşılabilir. Yine aynı şekilde ilgi alanına göre paylaşımlarda bulunan profiller takip edilebilir.

Instagram hastag ile (#) fotoğrafları etiketleme olanağı sunar. Örneğin boğaz manzarası fotoğrafını paylaşırken #boğaz #manzara #doğa etiketlerini ekleyerek bu kelimeler ile arama yapan kullanıcıların fotoğrafa ulaşması sağlanır. Böylece diğer kullanıcılar ile aynı noktada iletişim kurulabilir.

Son gelen özellikler ile hikaye (story) paylaşılabiliyor. Bu özellik ilk olarak snapchat’te vardı. Fotoğrafları, videoları hikaye olarak paylaşmak mümkün yalnız bu hikayeler diğer paylaşımlar gii kalıcı değil sadece bir günlük.

Ünlüleri takip edip etkileşime girmek mümkün. Ünlüler paylaşımarına yapılan yorumları dikkate alıyorlar. Bu şekilde iletişime geçilebilir. Yakın zamanda ülkemizde böyle hayranı ile tartışmaya giren olduğu gibi arkadaş olanlar da oldu.

Profil gizlilik ayarı tamamen kullanıcının isteğine göre. İstenirse tamamen açık ya da sadece arkadaşların görebileceği profil gizliliği ayarlanabilir.

 

 

Yazar: osmanov

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir