Facebook

İkibinlerin başında ADSL sayesinde internet daha kullanılabilir oldu, tabana yayıldı ve internet artık tam olarak hayatta bir yer edindi. İnternet kullanımının artmasıyla internette her şeyi yapmak mümkün oldu. Bu noktada sosyal medya en istenilen, en çok rağbet edilen. Zaman içerisinde talebe göre gelişim oldu ve sosyal medya platformları kullanıma sunuldu.

Facebook

Facebook 2004 yılında Harvard Üniversitesi öğrencisi Mark Zuckerberg tarafından yurt odasında kuruldu.

Facebook, fotoğraf, video paylaşma, etkinlik ve topluluklardan haberdar olma, haberleşme ve bilgi alma üzerindedir. Facebook ilk çıktığı günden beridir gelişiyor bir çok özelliği de getirdi hem de ilk olarak fakat temel noktasını bunlar oluşturmaktadır.

Bugün geldiği noktada milyonlarca kullanıcısı var, bir çok siteye Facebook sayesinde üye olmadan Facebook vasıtasıyla kullanılabiliyor. Twitter, instagram gibi, facebook hesabı ile giriş yapıp kullanmak mümkün.

Facebook’ta neler yapılabilir?

Facebook’ta kullanıcı hesabı oluşturmak için e-posta yeterlidir, telefon numarası ile oluşturmak mümkün. Telefon numarası ile giriş yapıldığı zaman rehberdeki arkadaşları aramadan eklenebilir. Hesap oluştururken gerçek bilgileri vermek önemli çünkü tanıdıklar, arkadaşlar facebook’ta arama yaptığında ulaşabilmesi için bu bilgiler gerekli (okul, iş, şehir vs.)

Hesap açtıktan sonra profil oluşturup, ilgi alanlarının, en sevilen fimleri, müzisyenleri, şarkıları, aktörleri göstermek yine aynı şekilde arkadaşların profilinde bunları görmek mümkün. Bunların yanında Facebook’un en büyük özelliği profilden içerik paylaşmak, bilgi alışverişinde bulunmak. Arkadaşların görebildiği, beğeni ya da altına yorum yazılabilmesi etkileşimi artırıyor, sosyalleşmenin şeklini değiştiriyor.

Resim, video, haber paylaşılabilir. Bunları açılan bir sayfada, grupta ya da toplulukda yapmak da mümkün.

Topluluklar ve gruplarda sınır yok. İş, okul hayatına ait hepsinden mevcut. Öğrenciler artık ders notlarını, okul aktivitelerini kendi gruplarında paylaşıyorlar.

Bunların yanında kullanıcıların en çok sevdikleri, arkadaş listesi ile anlık mesajlaşılabilir, görüntülü, sesli görüşülebiir. Sadece arkadaş listesi ile değil ekli olmayan kişiler ile iletişim kurulabilir. Arkadaşların paylaşımlarına yorum yapılabilir, ifade bırakılabilir, durum güncellemesiyle her şey paylaşılabilir.

Facebook’ta sosyalleşmek

İlgi alanlarına, hobilere yönelik kurlan gruplarda, topuluklarda aktif olarak yeni insanlarla tanışılabilir. Facebook’ta kurulan aktivitelere konser, tiyatro, spor, sineme gibi etklinlere katılınabilir. Böylece ortak zevklerin, aynı hobilere sahip diğer kullanıcılarla etkileşime girilebilir. Reel hayatta yapılacak aktivitenin oragnizayonu gruplarda yapmak daha çok kişiyi ulaşmak ve  böylece sosyal çevre genişletilebilir. Faceboook’ta sosyalleşmek için bunları yapmak yeterli.

 

Yazar: osmanov

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir